KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752008

nr 1475 2008

Märtha Bolin-Clason

(1902-1988), Sverige

Oljemålning, "Fiskarfänget". Signerad. Olja på duk, 37x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x49 cm

Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.

Utrop:

600 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 20 juni 2022
kl 20:40:55

  • Tema
  • 20 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Märtha Bolin-Clason

Läs mer om Märtha Bolin-Clason